Eesti Koolipsühholoogide Ühing

Helista nõuandeliinile!

Koolipsühholoog Karmen Maikalu Eesti Päevalehes: rääkige lastega netihügieenist!

Eesti Päevalehe tervikartiklit saate lugeda SIIT.

Eile avaldas Delfi mureliku lapsevanema kirjelduse, kuidas too avastas, et tema laps on vaadanud võikasisulisi paroodiaid. Nimelt on Youtube-is on üleval terve kari videoid Jänku-Jussi tegemistest. Videodes õpetab Jänku-Juss suguelu elama, mõnuaineid tarvitama ja enesetappu tegema.

Üks Jänku-Jussi loojatest Janika Leoste tõdes, et probleem kestnud juba mitu aastat, abi on otsitud politseiski, ent videod on siiani üleval. Videod jõuavad kergesti väikelasteni.

„Esialgu võivad räiged paroodiad mõjuda väga ehmatavalt. Kuid tagajärg sõltub sellest, kui palju lapsele see lahti seletatakse ning kuivõrd laps saab seda oma vanematega arutada,“ kirjeldab psühhoterapeut Karmen Maikalu.

Kuid kui laps on näinud paroodiaid ilma, et lapsevanem selgitada saab, võivad Maikalu sõnul tekkida lapsele väärarusaamad ning nähtu võib õhutada last tegudele, mille peale laps ehk iseseisvalt ei tuleks.

„Siin ei ole küsimus ainult Jänku-Jussi paroodiates. Sellist sisu on täis terve internet,“ lisas Maikalu. „Iga lapsevanem peaks olema teadlik, millega tema laps seal tegeleb. See peaks olema iga lapsevanema vastutus. Nii, nagu lapsevanem peaks õpetama last hambaid pesema ja punase tulega mitte üle tee minema, peaks õpetama ka elementaarset netihügieeni.“ Sinna juurde kuulub Maikalu ka usalduslik suhe: et laps julgeks ja tahaks vanematele rääkida sellest, kui leidis internetis midagi ehmatavat või võõrast.

Kuid Jänku-Jussi võikad paroodiad on netiavarustes olemas. Kui laps neile peale satub, soovitab Maikalu võtta aega, et lapsega maha istuda ja rääkida talle, et internetis pole kõik õige, et sinna laetakse üles ka rumalat sisu ning seletada, mis täpselt nähtus oli rumal.

„Selgitus võiks olla lapsepärane. Vältima peaks ignoreerimist – et ehk laps unustab ära. Mõni lapsevanem arvab, et kui ma liiga palju sellele tähelepanu pööran, ehk see õhutab uudishimu. Kindlasti mitte! Tuleks selgitada piire,“ kinnitab Maikalu.

Maikalu soovitab vaadata ühes lapsega vadata Euroopa Liidu programmi abil tehtud Netilammaste eestikeelseid multikaid, mis lastele internetiprobleemistiku väga lihtsalt lahti seletavad.